Interjú Lana V. Asol írónővel, a Folyó túloldalán c. könyv szerzőjével
Van
úgy, hogy a Tarot szerencsekereke, vagy nevezhetjük sorsnak tesz
egy fordulatot,és találkozik három nő, egy közös szenvedéllyel.
Aztán valahogy minden passzol, betűről – betűre, még akkor is
ha annyira mások. Aztán elindulnak egy úton, még nem tudják hova
vezet, csak azt tudják jó együtt sétálni.
Ezúton
szeretném nektek bemutatni, Kerekes Ivett társaságában Lana V.
Asol írónőt, akinek regényéig azt hittem,
hogy a fantasy
fényesebb oldala unalmas.Tévedtem.
Mikor és hogyan, és minek a hatására kezdődött az olvasás -írás iránti szenvedélyed?
Azt hiszem az olvasás világába édesanyám vezetett be, aki gyerekkoromban regényekből olvasott fel. Később pedig innen-onnan kaptam néhány jó könyvet, ami vitt tovább ezen az úton.
Az írás, nem olyan rég óta lett része az életemnek, illetve minden napos része és azóta szenvedély. Tinédzser koromban sokat írtam, de semmilyen célom nem volt az írásokkal, még szárnypróbálgatásnak sem mondanám, aztán egy jó időre el is halt. Körülbelül 4 éve fogtam bele újra. Egyik kedvenc tanárom kiadott egy könyvet, ami nagyon inspiráló volt, aztán ennek hatására belefogtam az első történetembe.
Csak regény, csak fantasy, amiben alkotsz, vagy esetleg másik műfajban is bontogatod a szárnyaid?
Csak regénnyel foglalkozom, de a meseírás gondolatával szoktam kacérkodni, talán egyszer arra is rászánom magam. Komolyan csak a fantasy regényeimet veszem, de gyakorlásnak megpróbákoztam már, egyéb női közönségnek szóló történetekkel is.
Honnan jön az ihlet? Az a bizonyos wow érzés, amikor tollat, vagyis ma már billentyűzetet ragad az ember.
Ez elég változó, néha elég egy hang, egy illat, hogy valami beinduljon, vagy egy mozzanat az utcán, szinte bármi képes jelenetek hosszú sorát generálni a fejemben.
Van olyan író, költő vagy akár művész, aki nagy hatással van/volt rád?
Írót mondanék, és inkább a munkássága, mint a személye hatott rám, de végérvényben a kettő összefügg. Nagyon kedvelem Anne Rice köteteit, és azt hiszem ő miatta foglalkoztat a halhatatlanság témaköre is.
Hiszel az igaz szerelemben? Az első kérdésem ez volt miután elolvastam „A folyó túloldalán” c. könyvedet.
Azt mondanám, hogy a szerelemben hiszek. Abban az idealizált szerelemben, ami a könyvlapokon, mesében, filmekben jelenik meg, nem hiszek. Az igaz szerelem, itt általában úgy jelenik meg és azt hiteti el az emberrel, hogy nem kell tenni érte semmit, hogy működjön. A valóéletben sok munka van a „szerelem mögött”. Azt hiszem Stella története is bemutatja ezt egy kicsit, hogy nem megy minden magától, még a sors szerű kapcsolatok is nehezek.
De a lelkiszemeim előtt a szerelem, nekem a szikra, azután pedig jön minden más! Ezt lehetne hosszasan boncolgatni!
Mondakör, vagy hagyományok, vagy akár mitológia amikből merítesz?
Tudatosan nem merítek, de írás után néha észreveszek hasonló jegyeket, de a fejemben ez sosem úgy történik, hogy konkrét elképzeléssel ülök le és azt írom meg, hanem egy kis magból csírázik ki a történet, a környezet, a karakterek, stb. Hogy válaszoljak is, sugallatot ad a kelta világ, az ázsiai kultúra, és talán minden másból is, amit ismerek, összetapad egy kicsi az írásaimban.
Minden írónak vannak első hősei. Neked kik voltak azok, a minták amikből teremtettél vagy még most is teremtesz?
Nők. Határozottan a női olvasóknak szeretek írni!
Nem is tudom, hogy van-e olyan hősöm, akire gondolsz.
Volt bármiféle üzenete a történetednek, akár szimbolikusan is, vagy elsősorban szórakoztatás volt a célod? Ezt úgy értem, annak aki járatos, a spirituális vagy mitológiai irodalomban, annak nyilván teljesen mást jelent, akár a folyó két oldala, sőt még talán maga Razel az egyik főhősöd is.
Ezen sokat gondolkoztam, hogy van-e üzenete a történetnek. Eleinte pánikban voltam, hogy talán nincs, mert mennyivel jobb is az a történet, ami világmegváltó gondolatokat ültet el az emberben. Aztán pedig rájöttem, hogy van mondanivalója, hiszen minden történet minden olvasónak mást mond, bármi is az eredeti szándékom. Az én véleményem szerint, sok elgondolkodtató rész van benne, de főképp a szórakoztatás volt a cél.
Hatottak vagy hatnak rád, a hétköznapi társadalmi mindennapok? Beleírod ezt, valamilyen formában a készülő munkáidba?
Igen, persze, szerintem a hétköznapi dolgoktól megfogható egy történet, legyen az fantasy, sci-fi vagy bármi. Kell a kapocs az olvasóval, hogy bele tudja élni magát a ’mesébe’.
Visszatér még valaha Stella és Razel az írásaidban?
Ez egy nagyon bizonytalan talán. A történet, nyitva maradt annyira, hogy van benne lehetőség a folytatásra, de, ha ez meg is történne, akkor a könyvben szereplő egy másik karakter kerülne főszerepbe. Játszottam már a gondolattal, de az én elképzeléseimben szereplő történet csak megnyílt határokkal működne, de azt annyira te kellene tűzdelni politikával, hogy arra még nem készültem fel.
Terveid a jövőre nézve, az írás kapcsán?
A legrövidebb távú tervem, hogy megírjam a befejezést a trilógiámhoz. A hosszútávú pedig természetesen az, hogy még rengetek könyvet írjak és kiadassak. Ötleteim szerencsére vannak!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése